Od středověké rotundy k modernímu opernímu divadlu vede procházka po stopách Leoše Janáčka. S etnologem a archeologem Michalem Doleželem jsme začali u nejstarších základů Brna a skončili u jeho současné architektury.

Leoš Janáček strávil větší část svého života v Brně a řada míst je s ním neoddělitelně svázaná. V podcastu o některých z nich nejen hovoříme, ale jejich prostřednictvím vás zveme také na malý výlet po širším centru města. Je lhostejné, zda na něj vyrazíte před návštěvou festivalového představení nebo až druhý den.

Na začátku vás čeká bazilika Nanebevzetí Panny Marie na dnešním Mendlově náměstí, jehož název připomíná další mimořádnou osobnost, která působila v přilehlém augustiniánském klášteře. Právě tam Janáček zahájil svůj život v Brně. V blízkosti kláštera však byly nalazeny i základy nejstarší brněnské stavby. Cestou pod Špilberkem pak dorazíte k Besednímu domu, kde bylo centrum českého spolkového i hudebního života.

Na Kounicově ulici se nachází budova varhanické školy, kterou Janáček založil a za níž stál i jeho domek – dnes Památník Leoše Janáčka. Nedaleko je sokolský Stadion, kde měla světovou premiéru Glagolská mše. Dalších pár kroků vede do městského parku Lužánky, kde skladatel při svých procházkách hledal společnost pro lišku Bystroušku.

Poslední dvě zastávky patří divadlům. První dnešnímu Mahenovu, kde měly premiéru Janáčkovy nejslavnější opery s výjimkou Její pastorkyně. Výlet končí v Janáčkově divadle, kam skladatel samozřejmě chodit nemohl, ale i díky festivalu Janáček Brno v něm jeho dílo nachází svůj trvalý domov.

Brno Janáčkovo divadlo park před divadlem 6913